Alice – Alice právě slaví třiatřicáté narozeniny a matčino tradiční, každoročně se opakující přání s upozorněním na přibývající roky ji vůbec netěší. Je přece spokojená. Dělá to, co ji baví a naplňuje, učí na vysoké škole a zároveň provozuje vlastní psychoterapeutickou praxi. A ani v soukromém životě by toho mnoho neměnila. Má téměř dokonalého přítele a také spoustu kamarádek, na které se může zcela spolehnout. Jenže sled dalších událostí Alicinu sebedůvěru řádně nahlodá.

Autorka: Helena Farníková

Andělé v bílých pláštích. Hvězdná hodina – Berlín 1919. Na konci války mladou zdravotní sestru Hannu těžce poznamenala ztráta milovaného snoubence. Jen přechod do nově budované nemocnice Waldfiriede ji dokázal vytrhnout ze začarovaného kruhu zoufalství, protože si nepřála nic jiného než pomáhat trpícím a nemocným. A povzbuzována důvěrou sympatického vedoucího kliniky doktora Conradiho tuto zkoušku zvládla. Ale v okamžiku, kdy se už ve Waldfriede cítila jako doma, si ji znovu našla minulost.

Autorka: Corina Bomann

Dotek vraha – Kapitán Baloun a nadporučík Jedlička z pražské kriminálky vyšetřují případ dvojnásobné vraždy v příměstském penzionu. Frustrovaná a životem unavená spisovatelka Monika chce nabrat novou sílu v kurzu, který pořádá věhlasný ruský léčitel Ivanov. Spolu s relaxací však přichází i policie, neboť dvě účastnice meditačních seancí jsou zavražděny.

Autorka: Jitka Ludvíková

Expedice : můj milostný příběh – Působivá vizuálně-literární koláž mapuje pionýrskou expedici, která roku 1897 chtěla dobýt severní pól.

Autorka: Bea Uusma

Gazely – Volné pokračování českého románu Prvok, Šampon, Tečka a Karel. Tentokrát jsou hlavními hrdinkami ženy a kamarádky předchozích hlavních postav. Šárka v pondělí oslaví narozeniny, večer ztratí mobil a v úterý se jí kvůli tomu otřese život v základech. Karolína ve středu přivítá doma svého manžela, se kterým rok nežila, a musí se to znovu začít učit. A Helena během pátku konečně uvěří, že by mohla zapomenout na rozvod a znovu se zamilovat. Události těchto všedních dní je vrhnou do takových turbulencí, že ani jedna z nich večer před víkendem netuší, jak bude její život vypadat v neděli.

Autor: Patrik Hartl

Inkoust – Krimithriller skotské autorky je volným pokračováním bestselleru Tatérka – a i zde se v centru dění ocitají tatéři a jejich umění. V temných uličkách Brightonu kdosi napadl mladou ženu. Zranění se zprvu nezdají vážná, ale oběť za 24 hodin umírá v agónii a na jejím těle se najde smrtící tetování. Po zmizení druhé ženy už inspektor Francis Sullivan ví, že čelí sériovému vrahovi.

Istanbul Istanbul – V hodinách čekání na další výslechy si čtyři vězni vypráví příběhy, aby odvrátili svou pozornost od nesnesitelného utrpení. Představují si, že jsou na slunci, přestože trpí mrazem, že kouří, přestože nemají cigarety, vypráví si skutečné příběhy, pohádky, anekdoty, jen ne nic, co by mohlo prozradit jejich tajemství, která se snaží jejich mučitelé získat. Filozofický román o tom, co všechno může člověk vydržet pro své přesvědčení a jak je důležité mít svůj vnitřní svět.

Autor: Burhan Sönmez

Kdo pozdě chodí… manžel mu škodí – Lena Vranská odjíždí jako mladá dívka do Itálie, kde pracuje jako au pair. V Itálii se jí líbí, ale krátce po příjezdu zjistí, že je těhotná. Co teď? Lena moc dobře ví, že dítě je jejího ex Ivana, ale rozhodne se, že namluví svému novému italskému příteli, že otěhotněla s ním. Život s žárlivým Italem není procházka růžovou zahradou, ale Lena se neodváží manžela opustit, protože by mohla přijít o dítě. A tak zatne zuby a v manželství vydrží.

Autorka: Alena Jakoubková

Marek Dvořák : mezi nebem a pacientem – Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk.

Autoři: Marek Dvořák, Martin Moravec

Muž, který sázel stromy – Povídka prostoupená fascinací prostým člověkem a jeho dokonalým splynutím s přírodou.

Autor: Jean Giono

Odysea soudního sluhy a jiné povídky z Podlesí – Výběr 18 povídek a fejetonů z díla autora, jejichž místo děje se vztahuje k šumavskému Podlesí.

Autor: Karel Klostermann

Osudné svědectví – Další případ z řady detektivních románů s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou. Tentokrát její tým řeší brutální vraždu mladé ženy. Detektiv Erika Fosterová se během večerní procházky v okolí svého nového domu v Blackheath ocitá na místě činu. Brutálně zavražděná žena je Vicky Clarkeová, která měla svůj vlastní podcast o skutečných zločinech. Poté, co se Erika připojí k vyšetřování případu zjistí, že Vicky pracovala na nové epizodě podcastu o sexuálním predátorovi, který loví mladé studentky v okolí jižního Londýna. Jakmile Erika zjistí, že všechny Vickyiny poznámky a zvukové nahrávky z jejího bytu v době její vraždy zmizely, začíná jí být jasné, že Vicky byla jen krok od odhalení útočníka.

Autor: Robert Bryndza

Pandemie – Koronavirová krize nemá v moderních dějinách obdoby: Miliardy lidí se ocitly v karanténě, desítky milionů se nakazily, statisíce zemřely. Tohle je příběh pandemie, jak ho ještě nikdo nevyprávěl. Co ovlivňovalo rozhodování o životech milionů lidí? Kdo je muž, který přiměl české úřady k rázné akci? Dvojice zkušených novinářů vás prostřednictvím zdravotníků, pacientů i vrcholných politiků vezme za kulisy událostí, které převrátily Česko i svět vzhůru nohama.

Autoři: Michal Kubal, Vojtěch Gibiš

583 portrétů zmařené Šumavy – Kniha slovem i obrazem vzpomíná na 583 obcí, osad a samot, které zdejší horalové pracně budovali a které jiní po odsunu tak ochotně a mnohdy bezmyšlenkovitě odpravovali.

Autor: Roman Podlaha

Pojízdná čajovna splněných snů – Rosie má život pod kontrolou. Vypracovala se na zástupkyni šéfkuchaře v michelinské restauraci, je vdaná za skvělého muže a budoucnost vypadá růžově. Vše běží podle plánu až do okamžiku, kdy se vrátí domů a v předsíni najde manžela na odchodu se sbalenými kufry. Rosie se rozhodne zlomené srdce utopit ve sklence (nebo spíš dvou lahvích) vína a druhý den ráno zjistí, že v alkoholovém opojení koupila obytné auto! A tak se rozhodne využít příležitost ke změně a vyrazí na životní cestu se svou pojízdnou čajovnou. Ta sice nezíská žádné michelinské hvězdy, ale srdce mnoha lidí ano.

Autorka: Rebecca Raisin

Pomocnice – Psychologický thriller o služebné, která proniká do nebezpečného tajemství rodiny žijící v honosném sídle. Sama však také něco skrývá. Práce u Winchesterových je moje poslední šance začít s čistým štítem. Jenže se ukáže, že jejich tajemství jsou mnohem nebezpečnější než ta moje. Každý den uklízím jejich krásný dům, vyzvedávám jejich dceru ze školy a vařím pro celou rodinu. Sama pak jím ve svém pokojíku v podkroví. Snažím se nevnímat, jak Nina dělá nepořádek, jen aby se mohla dívat, jak ho uklízím. Jak o vlastní dceři vypráví podivné lži. A jak se její manžel Andrew zdá být den ode dne ztrápenější. Ale když se dívám do jeho krásných očí, je těžké si nepředstavovat, jaké by to bylo, žít Ninin život.

Autorka: Freida McFadden

Příběhy kamenů a skal Šumavy – Kniha zavede čtenáře do prostředí věčně trvajících odkazů našich předků prostřednictvím soch a různých vzkazů vyrytých do kamene.

Autor: Jan Kavale

Sedm manželů Evelyn Hugo – Stárnoucí ikona Evelyn Hugo je konečně připravená povědět světu pravdu o svém životě. Když ale ke spolupráci na interview přizve zcela neznámou Monique Grantovou, překvapí tím naprosto všechny, a nejvíc samotnou Monique. Mladá novinářka pak v pracovně přepychového manhattanského bytu fascinovaně poslouchá Evelynin životní příběh, který začíná v padesátých letech příjezdem do Los Angeles a vrcholí koncem let osmdesátých rozhodnutím od filmu nadobro odejít.

Autorka: Taylor Jenkins Reid

Severka – V kaleidoskopickém příběhu poznáváme perspektivu a osudy prominentů severokorejského režimu i těch na dně společenského žebříčku. Díky tomu klade román Severka závažné otázky, které dalece přesahují hranice Korejského poloostrova. Ta základní zní: Co může jedinec obětovat pro vlastní svobodu?

Autorka: Nina Špitálníková

Šumavské tajemství nacistů – Český detektivní román se zaobírá působením nacistů na Šumavě. Jaké měli tajemství a jaký význam má text na kameni s nacistickým symbolem?

Autor: Jan Kaše

Výjimečná – Obdiv, se kterým Diana vzhlíží k fotografovi Alanovi, jí pomáhá překonat bolest způsobenou rozpadem manželství jejích rodičů. Ačkoli se Alan nechce vázat, jejich vášnivý vztah nakonec vyústí ve společný život a narození dcery. Když jim do života zasáhne série tragédií, Diana se ocitne před složitou výzvou: dokáže zapomenout na dřívější křivdy a pomoci těm, kteří ji potřebují? Zároveň začne pátrat v rodinné historii a odkrývá nejedno tajemství.

Autorka: Katarína Gillerová

Vyrovnaný účet – Ned Talbot se stará především o to, aby jeho malý podnik obstál před velkými sázkařskými společnostmi. Pak se ale objeví jeho dlouho ztracený otec a krátce poté je před Nedem ubodán k smrti. Ve hře je tajemný kódovací přístroj, který umožňuje na dostizích podvádět. Ned musí zachránit podnik a zjistit, kdo a proč zabil jeho otce.

Autoři: Dick Francis, Felix Francis

 

Podobné příspěvky